HİPEK Tedavisi Nasıl Uygulanır?

HİPEK Tedavisi Nasıl Uygulanır?

HİPEK tedavisi nasıl uygulanır? Öncelikle karın iman tahtası (ksifoid çıkıntı) adı verilen kemikten göbek altına kadar geniş bir şekilde boydan boya açılır. Tüm karın içi gözden geçirilerek değerlendirilir. Hastalıklı organ ile birlikte tutulmuş olan yumurtalık, kalın bağırsak, mide gibi diğer organlar ve karın zarı çıkarılarak gözle görülebilen bütün tümörler temizlenir. Buna sitoredüktif cerrahi+peritonektomi adı verilir. Bu işlemler sırasında ince bağırsağın ya da kalın bağırsağın geçici olarak karın duvarına ağızlaştırılması gerekebilir. Tedavi bittikten sonra ağızlaştırılan bağırsak tekrar içeri alınır.

Sitoredüktif cerrahi ve peritonektomi yapmadan sadece HİPEK tedavisi uygulanması, çok fazla etkili olmaz. Sitoredüktif cerrahi, peritonektomi ve HİPEK tedavisi mutlakla birlikte uygulanmalı ve ardından mutlaka sistemik kemoterapi ile de desteklenmelidir.

HİPEK tedavisinden önce karın içindeki tümörlerin temizlenmesi gerekir. Tümör temizliğinin ardından karnın alt ve üst bölümlerinde ikişer tane olmak üzere dört adet dren (ince boru) yerleştirilir. Drenlerin karın dışında kalan uçları HİPEK cihazına bağlanır. HİPEK cihazı, kemoterapi sıvısını ısıtan özel bir cihazdır. Kanın alt ve üst tarafına ısı düzeyini takip etmek için 2 adet ısı ölçer yerleştirilir. Böylece tedavi sırasında ısının istenilen düzeyde olup olmadığı takip edilir. Kemoterapi sıvısının 42-43 derece olması gerekir. Verilen kemoterapi sıvısı 3.5 litredir. Kemoterapi sıvısı ile karın içinin yıkanma süresi 60-90 dakika kadardır. Tedavi bittiğinde karın içindeki sıvı boşaltılarak işlem sonlandırılır.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmaz.